FILMY

KDO SI VEZME NA TRIKO VŠECHNO MOJE RIZIKO?

námět: Jiří Sobek

scénář: Bohdan Bláhovec, Jiří Sobek

režie: Bohdan Bláhovec

27 min., ČR 2010

Vzdělávací film je určen zaměstnancům a poskytovatelům sociálních služeb, zvláště pak poskytujícím služby lidem s mentálním postižením. Věnuje se každodenním rizikovým situacím, otázce odpovědnosti, vztahu klient / poskytovatel. V dokumentárních sekvencích ukazuje konkrétní dobrou praxi v práci s rizikem a v metodické části představuje základní a praxí ověřenou metodologii pro práci s rizikem v sociálních službách. Nikdo z nás nežije ve vzduchoprázdnu, každý denně automaticky podstupuje celou řadu rizik při běžných činnostech. Postižení samo o sobě by nemělo být důvodem k izolaci. S rizikem se dá pracovat, každý má právo na přiměřené riziko.

Film je praktickou vizuální ilustrací k publikaci Práce s rizikem v sociálních službách, která rovněž vychází v projektu „I MY potřebujeme znát svá práva“.

Film můžete ZDARMA STÁHNOUT na http://www.akcecihla.cz/media/video/reportaze-a-filmy/

PŘESNĚ TAK / LÁSKA, GRAMEC, PÁD

DVD se dvěma filmy!

 

NÁKLAD DVD ROZEBRÁN, NAPIŠTE NÁM A OBJEDNEJTE SI VYPÁLENOU KOPII (imy@portus.cz)

 

PŘESNĚ TAK

námět: Veronika Sobková, Jiří Sobek

scénář: Veronika Sobková

režie: David Čálek

33 min., ČR 2007

Můžeš to, co ostatní, i když jsi postižený? Můžeš jíst, pít, pracovat, můžeš bydlet, můžeš milovat, můžeš létat... Můžeš, co chceš? Přesně tak. Můžeš si vybrat. Buď v pohodě, zahoď zbytečné předsudky! Tvoje omezení se omezí jen na pár drobností. Můžeš přeci dobře žít mentálním hendikepem! Můžeš, co chceš! Přesně tak! (Film určený mj. přímo lidem s mentálním postižením.)

 

LÁSKA, GRAMEC, PÁD

námět: Veronika Sobková, Jiří Sobek

scénář a režie: Veronika Sobková

28min., ČR 2007

Dokumentární film Láska, gramec, pád (aneb svoboda, soukromí a riziko pohledem lidí s mentálním postižením) se věnuje třem oblastem života lidí s postižením, které jsou z pohledu dodržování lidských práv nejpodstatnější. svobodu pohybu a volby, nedotknutelnost soukromí a zvládání rizika v každodenním životě lidí s mentálním postižením autorka zkoumá prostřednictvím anket, hlubších úvah odborníků a autentických situací. překvapivým způsobem používá také záběry a fotografie, které jsou obrazovými metaforami jednotlivých pojmů.

HLEDÁM PRÁCI ZN. MÁM DS

námět, scénář, režie: Olga Strusková

28 min., ČR 2007

NÁKLAD DVD ROZEBRÁN, NAPIŠTE NÁM A OBJEDNEJTE SI VYPÁLENOU KOPII (imy@portus.cz)

Mladí lidé s mentálním postižením mají stejné tužby jako jejich „normální“ vrstevníci. Ctějí být v každodenním kontaktu s běžnou populací a možná více než kdokoliv jiný touží nebýt na světě zbytečně. I přes překážky které jim jsou kladeny do cesty, hledají své místo, uplatnění a práci, za kterou by byli ohodnoceni. O tom, co je pro mnohé z nás povinností a denní rutinou, hovoří jeden z představitelů filmu - třicetiletý vrátný Jiří Šedý: „Pracuji, protože práce je život. A život je láska...“